استاندارد ساخت پله گرد چیست | البرز استپ

ابعاد مناسب برای ساخت پله گرد | البرز استپ


استاندارد ساخت پله گرد چیست | بررسی ابعاد مناسب برای پله گرد

پله گرد یکی از محبوبت ترین انواع پلکان به شمار می رود که در فضای داخلی بسیار استفاده می شود. همچنین پله گرد از لحاظ تاریخی قدمت بسیار زیادی دارد و در بسیاری از کاخ ها مورد استفاده قرار می گرفت.
پله گرد علاوه بر ساختمان های لوکس و فضا های بزرگ در ویلا و ساختمان های کوچک نیز استفاده می شود که باعث ایجاد دکوراسیونی شیک و فوق العاده خواهد شد. برخی از رستوران ها نیز به دلیل کمبود فضا از دو طبقه ساخته شده و با استفاده از پله گرد آن را به یکدیگر متصل می کنند. همچنین پله گرد در مکان های عمومی مانند بیمارستان ها، ایستگاه راه آهن و اداره ها یافت می شود.
شاید تا به حال به این فکر افتاده باشید که استاندارد ساخت پله گرد چیست . در این مطلب سعی می کنیم ابعاد استاندارد و مورد نیاز ساخت پله گرد را برایتان شرح دهیم.

از شما دعوت می کنیم تا پایان مطلب زیر همراه ما باشید.

بررسی ضوابط و استاندارد های پله گرد

برای شروع هر کاری ابتدا باید آگاهی کامل و صحیحی در مورد آن کسب کنیم. ساختار و اصول اولیه پله گرد یکی از این موارد می باشد. اگر شما نیز به فکر ساخت پله گرد در ویلا، خانه و یا محل کار خود هستید حتما با سوال استاندارد ساخت پله گرد چیست در ذهن خود مواجه شدید.

در ادامه تمام اطلاعات مورد نیاز درباره استاندارد های لازم برای ساخت راه پله گرد را برایتان به طور کامل شرح خواهیم داد:

ارتفاع پله

لازم به ذکر است ارتفاع مورد نیاز برای ساخت پله ارتباط مستقیمی با محل استفاده از آن و اشخاص استفاده کننده دارد. به عنوان مثال ارتفاع هر پله در سازه های مسکونی را حدود ۱۶ الی ۲۰ سانتی متر در نظر می گیرند.

ارتفاع پله در انبار و موتور خانه بیشتر از طبقات مسکونی می باشد. این ارتفاع را به طور معمول حدود ۲۰ الی ۲۵ در نظر می گیرند. زیرا بیشتر اشخاص جوان در این بخش رفت و آمد دارند.

همچنین ارتفاع پله در مکان های عمومی مانند ادارات و بیمارستان ها حدود ۱۵ الی ۱۷ سانتی متر است. زیرا در این مکان ها افراد در هر سنی رفت و آمد دارند.

بررسی ضوابط و استاندارد های پله گرد | البرز استپ
طراحی پله گرد با رعایت ساختار و اصول اولیه

ابعاد کف پله

ابعاد کف پله به دو عامل طول کف پا و طول قدم بستگی دارد. طول کف پای آدم معمولی ۳۰ سانتی متر می باشد که با توجه به ۲ سانتی متر دماغه پله، جمعا ۳۲ سانتی متر می شود.
همچنین طول قدم یک انسان معمولی ۶۳ الی ۶۵ سانتی متر می باشد. برای اینکه بتوان پله ها را با قدم معمولی و به راحتی طی کرد باید مجموع دو برابر ارتفاع با عدد کف پله ۶۳ الی ۶۵ سانتی متر باشد.
لازم به ذکر است چنانچه تعداد پله ها از ۸ الی ۱۲ عدد بیشتر باشد، کف پله نباید بیشتر از ۳۲ سانتی متر باشد. زیرا اگر از این مقدار پهن تر باشد فردی که از پله ها استفاده می کند ناخودآگاه هر قدم بعدی را عقب تر می گذارد و روی پله هشتم و نهم، پنجه پای او روی لبه پله قرار میگرد. که باعث می شود تعادل خود را از دست دهد.

عرض پله

عرض پله با توجه به وزنی که قرار است تحمل کند و میزان عبور و مرور متفاوت است. به عنوان مثال عرض پله ساختمان های عمومی و بزرگ برای هر ۱۲۰ نفر جمعیت یک متر در نظر گرفته می شود.
همچنین حداقل عرض ساختمان هایی که شدت عبور کمتری دارند، حدود ۱۰۰ سانتی متر می باشد. این مقدار برای عبور و مرور دو طرفه کافی می باشد. همچنین برای ساختمان هایی با شدت رفت و آمد بیشتر عرض پله را ۱۲۰ سانتی متر در نظر می گیرند. برای پله هایی که رفت و آمد کمتری دارد و به عنوان مثال به بام ختم می شود عرض ۵۵ الی ۶۰ سانتی متر کافی است.

محل نصب پله گرد

پله گرد حول لوله ای به قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر می چرخد که اندازه این قطر موجب می شود دایره متوسط گردش پله را به قسمت های مساوی تقسیم نماید. محل نصب پله گرد باید طوری باشد که حرکت و چرخش حول محور دایره مرکزی امکان پذیر باشد. همچنین پله باید در مکانی باشد که در هر نقطه از ساختمان قابل مشاهده باشد. به گونه ای که شخص تازه وارد بتواند راه خود را به راحتی پیدا کند.

حداقل فضای مورد نیاز برای ساخت پله گرد دور لوله

یکی از مزیت های پله گرد این است که برای مکان هایی با متراژ کم نیز قابل اجرا است. کمترین فضای مورد نیاز که در مغازه های بسیار کوچک نیز اجرا می شود ۱۲۰ در ۱۲۰ سانتی متر می باشد.

حداقل فضای مورد نیاز برای ساخت پله گرد دور لوله | البرز استپ
اجرای پله گرد در فضای کوچک

پیشنهاد پایانی به مخاطبان ارجمند

همانطور که می دانید پله گرد کاربرد های زیادی دارد و در بسیاری از ویلاها، مکان های عمومی و ساختمان های شخصی استفاده می شود. در این مطلب سعی نمودیم به پرسش استاندارد ساخت پله گرد چیست به طور کامل پاسخ دهیم. انوع مختلف پله گرد المان های مدرن و زیبایی در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند. البته لازم به ذکر است امروزه پله های دوبلکس در انواع مختلفی وجود دارد که هر یک زیبایی منحصر به فرد خود را دارد. یکی از اهداف اصلی اجرای پله گرد استفاده درست از فضا های کوچک می باشد و باعث می شود محیط پیرامون بزرگ تر شود.
البرز استپ با طراحی زیبا و ساخت پله باکیفیت دوبلکس و دکوراتیو در انواع مختلف به شما در داشتن محیطی زیباتر کمک خواهد کرد. این مجموعه با داشتن سالها تجربه و تخصص در زمینه طراحی و تولید مصونات فلزی به یکی از بهترین ها تبدیل شده است.
البرز استپ اجرای پله گرد فلزی با مناسب ترین قیمت را توسط پرسنل باتجربه خود برای مشتریان انجام خواهد داد.

راه های ارتباطی ما

مشاوره سریع:  ۰۹۱۲۵۲۶۶۳۹۱

تلفن کارخانه: ۳۲۷۱۴۳۱۴-۰۲۶

آدرس : استان البرز ، کرج ، میدان استاندارد ، بلوار کامیون داران ، مجتمع صنعتی البرز ، نارون ۸ ، کارگاه صنعتی البرز استپ

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =