ابعاد ساخت پله گرد چقدر است؟ | البرز استپ

ساخت بهترین کیفیت پله گرد با ابعاد مناسب | البرز استپ


ابعاد ساخت پله گرد چقدر است؟ | البرز استپ

بسیاری از افرادی که خواهان ساخت پله گرد در ساختمان خود هستند، می خواهند بدانند ابعاد ساخت پله گرد چقدر است؟
بسیاری از ساختمان ها با محدودیت فضا برای ساخت پله های گرد مواجه هستند. بنابراین لازم است قبل از اقدام به ساخت انواع پله گرد، ابتدا اطلاعات لازم در زمینه ابعاد پله و همچنین ابعاد فضای مورد نیاز برای ساخت آن را به دست آورید.
هرچند پله های گرد از جمله پله های مدرن و جذابی هستند که معمولاً برای اجرا به فضای محدودی نیاز دارند. با این حال شناخت ابعاد هر کدام از انواع پله گرد، تأثیر بسزایی در انتخاب پله متناسب با ابعاد محیط و جلوگیری از اشغال فضای اضافه در ساختمان خواهد داشت.
لذا در این مقاله از سری مقالات سایت البرز استپ، اطلاعات لازم در زمینه ابعاد پله گرد را ارائه خواهیم داد. و به سؤال ابعاد مورد نیاز برای پله گرد چیست؟ پاسخ می دهیم.

از شما سروران گرامی دعوت می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ارتفاع پله گرد

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در ساخت و اجرای پله گرد رعایت شود توجه به ارتفاع مناسب پله های سازه گرد نسبت به یکدیگر می باشد.
به طور کلی هر چقدر ارتفاع پله افزایش یابد، تعداد پله های سازه برای عبور از یک طبقه به طبقه دیگر کاهش خواهد یافت. لذا در این حالت، فضای مورد نیاز برای اجرای پله با کاهش محسوسی همراه خواهد بود.
البته در پاسخ به سؤال ابعاد ساخت پله گرد چقدر است؟ باید بگوییم، ارتفاع هر پله گرد، به مکان نصب و همچنین اشخاصی که از آن استفاده می کنند بستگی دارد. به عنوان مثال، ارتفاع پله در طبقات ساختمان مسکونی، معمولاً در حدود ۱۶ الی ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود. چرا که افراد ساکن در این ساختمان، معمولاً در سنین کودکی و کهنسالی قرار داشته و بنابراین باید تردد آسانی در میان طبقات ساختمان با استفاده از پله گرد داشته باشند.
لازم به ذکر است ارتفاع پله گرد در مکان هایی مانند انبار و موتورخانه، به دلیل جوان تر بودن اشخاص تردد کننده از پله، در حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر در نظر می گیرند.

ساخت پله گرد با ارتفاع مناسب | البرز استپ
بررسی ارتفاع مناسب پله گرد | البرز استپ

ابعاد کف پله

به طور کلی ابعاد کف پله گرد از دو عامل طول کف پا و طول قدم تابعیت می کند. بنابراین با توجه به طول طبیعی پای انسان که در حدود ۳۰ سانتی متر است و جمع آن با دماغه پله، مجموعاً ابعاد ۳۲ سانتی متر برای کف هر پله در نظر می گیرند.
همچنین با توجه به طول قدم های افراد معمولی که در حدود ۶۳ الی ۶۵ است، باید ابعاد کف پله به صورتی تنظیم شود که مجموع دو برابر ارتفاع و کف پله، عددی میان ۶۳ الی ۶۵ سانتی متر باشد.

ابعاد عرض پله

برای پاسخ دادن به سؤال ابعاد ساخت پله گرد چقدر است؟ باید علاوه بر موارد ذکر شده، عرض این پله را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. به طور کلی عرض پله گرد برحسب مکان ساخت و میزان تردد از این سازه حساب می شود. لذا در ساختمان هایی که تردد از پله گرد به صورت دوطرفه بوده و ابعاد بزرگی نداشته باشد، ابعاد عرض پله در حدود ۱۰۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود.
اما در ساختمان هایی که میزان تردد بالایی دارند، عرض پله باید در حدود ۱۲۰ سانتی متر تولید شود.
خاطر نشان می شود در ساختمان ها و مکان هایی که شدت تردد بسیار ناچیز باشد طراحان پله گرد، عرض این سازه را در حدود ۵۵ الی ۶۰ سانتی متر در نظر می گیرند.

ابعاد فضای مورد نیاز برای ساخت پله گرد

معمولاً فضای مورد نیاز برای ساخت هر پله گرد، به صورت تقریبی به شکل زیر محاسبه می شود:

پله گرد دور لوله

در پله گرد دور لوله، شعاع خارجی سازه باید بیشتر از ۷۰ سانتی متر باشد.
به عنوان مثال برای پله گرد دور لوله با شعاع خارجی ۹۰ سانتی متر، لوله مرکزی در ابعاد ۱۲ سانتی متر و وزن ۷۵ کیلوگرم، گزینه های مناسبی هستند.
در ضمن برای اجرای این پله به فضایی مربعی شکل با ابعاد ۱۴۰ در ۱۴۰ سانتی متر نیاز است.

پله گرد دو محور باکس

در پاسخ به سؤال ابعاد ساخت پله گرد چقدر است؟ می توان گفت هر کدام از پله های گرد در ابعاد مختلفی قابل اجرا می باشند. به عنوان مثال برای اجرای پله گرد دو محور باکس، باید شعاع داخلی بیش از ۵۰ سانتی متر در نظر بگیرید.
در ضمن این پله گرد به دلیل استفاده بالا و همچنین شعاع داخلی زیاد، به فضای بزرگی برای ساخت نیاز دارد.

پله گرد دو محور ورق

در اجرای پله گرد دو محور ورق، شعاع داخلی سازه باید بیش از ۳۵ سانتی متر باشد. به طوری که برای پله دو محور ورقی با شعاع بیرونی ۲۰۰ و شعاع داخلی ۹۰ سانتی متر، وزن ۹۰ کیلوگرم مناسب است. و مساحت ۳۰۰ در ۳۰۰ سانتی متر برای اجرای آن در نظر می گیرند.

پله گرد لوله مرکزی برش خورده

برای پله گرد لوله مرکزی برش خورده، فضایی در ابعاد ۲۰۰ در ۲۰۰ سانتی متر نیاز می باشد.
لازم به ذکر است این پله، انتخاب مناسبی برای فضاهای کم کاربرد می باشد. و در وزن ۱۱۰ کیلوگرم و شعاع داخلی بیشتر از ۷۰ سانتی متر اجرا می گردد.

ابعاد نرده پله گرد

برای پله های گرد بهتر است نرده هایی با طول ۶۸ الی ۹۷ سانتی متر در نظر بگیرید.
خاطر نشان می شود نرده های به کار رفته در پله گرد، باید به گونه ای طراحی شوند که امکان عبور اجسام از میان آنها وجود نداشته باشد. لذا فاصله ۱۰ سانتی متری میان نرده ها، بهترین گزینه برای طراحی و اجرای نرده در این سازه خواهد بود.

جهت کسب اطلاع بیشتر درباره حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

ابعاد فضای مورد نیاز برای ساخت پله گرد | البرز استپ
مناسب ترین ابعاد نرده پله گرد | البرز استپ

یک پیشنهاد ویژه برای شما عزیزان

برای پاسخ به سؤال ابعاد ساخت پله گرد چقدر است؟ پیشنهاد می کنیم با شماره های درج شده تماس بگیرید. و اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت رایگان از مشاوران گروه البرز استپ دریافت نمایید.
در ضمن با سپردن طراحی و ساخت پله گرد به کادر مجرب این شرکت، از بابت رعایت ابعاد استاندارد و همچنین استفاده از بهترین و مرغوب ترین متریال اولیه در تولید پله گرد اطمینان خاطر داشته باشید.

راه های ارتباطی ما

مشاوره سریع:  ۰۹۱۲۵۲۶۶۳۹۱

تلفن کارخانه: ۳۲۷۱۴۳۱۴-۰۲۶

آدرس : استان البرز ، کرج ، میدان استاندارد ، بلوار کامیون داران ، مجتمع صنعتی البرز ، نارون ۸ ، کارگاه صنعتی البرز استپ

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 9 =