حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ | البرز استپ

جهت اندازه گیری حداقل ابعاد پله گرد با البرز استپ تماس بگیرید


حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ | البرز استپ

این که حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ یکی از سؤالات رایج کاربران علاقه مند به نصب این پله ها به شمار می رود. پله گرد یکی از المان های مورد استفاده در ساخت برخی منازل و ساختمان های دیگر به شمار می رود. این پله به سبب ویژگی های منحصر به فرد، کاربرد فراوانی در منازل مدرن امروزی دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی های پله گرد، اجرای این سازه در کمترین فضای ممکن است. پس می توان نتیجه گرفت نصب این سازه باعث محدود شدن فضای مفید ساختمان نخواهد شد.
از این رو این ویژگی سبب می شود تا نصب پله گرد در منازل مدرن امروزی که معمولاً فضای کوچکی دارند، به طور مستمر افزایش یابد. توجه داشته باشید که برای خرید و نصب این پله پرطرفدار باید اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید. حداقل ابعاد پله، جنس پله، طراحی و مدل آن و … از جمله اطلاعاتی هستند که باید پیش از خرید این محصول کسب کنید.

برای اینکه بدانید حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ و همچنین کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران مرکز معتبر تولید پله مشاوره نمایید.

جهت بهره مندی از این مقاله، ۵دقیقه ای با ما همراه باشید

فاکتورهای مهم برای اندازه گیری ابعاد پله گرد

از جمله فاکتورهای مهمی که باید در مورد تعیین ابعاد پله به آن توجه کنید می توان موارد زیر را نام برد:

فاکتورهای مهم برای اندازه گیری ابعاد پله گرد – البرز استپ

قطر پله

قطر پله گرد یکی از اصلی ترین پارامترهایی است که در تعیین ابعاد پله مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، پله گرد دارای یک شعاع داخلی و یک شعاع خارجی می باشد.

در ضمن قطر پله گرد به ابعاد محلی که قرار است این سازه در آن نصب شود بستگی دارد. قطر بیرونی این پله مقدار پاخور مسیر رفت و آمد در پله را نشان می دهد.
بهترین اندازه برای قطر بیرونی، پاخور ۱۰ الی ۴۵ سانتی متر می باشد. هر چقدر قطر پاخور بیشتر شود، رفت و آمد از پله آسان تر خواهد بود.
البته دقت کنید که نباید شعاع پله بیش از حد بزرگ نباشد. چرا که ممکن است برای رفتن به پله بعد مجبور به برداشتن دو قدم روی پله باشید. این امر باعث از بین رفتن زیبایی و جذابیت  و کاهش کارایی پله خواهد شد.

ارتفاع پله

برای یافتن پاسخ سؤال حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ باید علاوه بر قطر پله، ارتفاع مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. ارتفاع استاندارد برای پله گرد، ۱۸ سانتی متر می باشد. برای کف پله نیز ابعاد ۳۰ تا ۳۳ سانتی متر، مناسب ترین ابعاد هستند.

لازم به ذکر است، پله های قرار گرفته در هر قسمت باید حداقل ۶ و حداکثر ۱۵ عدد باشند. در صورتی که تعداد پله ها بیش از ۱۲ عدد باشد، باید بین آنها پاگرد نصب کنید.

عرض پاگرد

اندازه عرض پاگرد در حدود دو برابر عرض پله است. اما طول آن با عرض پله، هم اندازه می باشد. شکل پاگرد، متناسب با طراحی پله و سبک آن اجرا می شود. به عنوان مثال برای پله های u شکل، پاگردی با شکل مربع یا مستطیل قابل اجرا است.

برای حفظ ایمنی در پله گرد، پیشنهاد می شود حتماً از نرده استفاده کنید. در واقع هر دو طرف پله گرد به منظور حفظ ایمنی افراد باید نرده کشی شود.
این نرده ها از جنس چوب و یا فلز بوده و در ارتفاع ۸۰ الی ۹۰ سانتی متر قابل اجرا می باشند.

حداقل ابعاد برای انواع پله گرد

اکنون می خواهیم به سؤال حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ پاسخ دهیم. همانطور که می دانید، پله گرد در انواع مختلفی طراحی و اجرا می شود.
هر کدام از طرح های مختلف پله گرد دارای ابعاد به خصوصی هستند. حداقل ابعاد پله گرد متناسب با طرح پله به شرح زیر می باشد:

پله گرد دور لوله

حداقل ابعاد شعاع خارجی در پله گرد دور لوله، ۷۰ سانتی متر است. برای پله گرد دور لوله با شعاع بیرونی ۹۰ سانتی متر و لوله مرکزی ۱۰ سانتی متر، وزنی معادل ۷۵ کیلوگرم ایده آل خواهد بود. حداقل ابعاد مورد نیاز برای اجرای این پله گرد نیز ۱۴۰ در ۱۴۰ سانتی متر است.

پله گرد دو محور ورق

حداقل شعاع داخلی در پله گرد دو محور ورق، ۳۵ سانتی متر می باشد. برای این پله با شعاع بیرونی ۲۰۰ و شعاع داخلی ۹۰ سانتی متر، وزن تقریبی ۱۵۰ کیلوگرم در نظر گرفته می شود.
پله گرد دو محور ورق برای نصب به مکانی با ابعاد ۳۰۰ در ۳۰۰ سانتی متر مربع نیاز دارد. البته این پله در محیطی با ابعاد ۲۰۰ در ۴۰۰ سانتی متر نیز قابلیت اجرا دارد.

پله گرد دو محور باکس

برای آنکه بدانید حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ باید مدل های مختلف پله گرد را از لحاظ ابعاد بررسی کنید. یکی از مدل های پله گرد که برای اجرای آن در منزل به پارامترهای ابعاد آن نیاز خواهید داشت، پله دو محور باکس است.

پیشنهاد می شود شعاع داخلی این پله را کمتر از ۴۰ سانتی متر در نظر نگیرید. توجه کنید که این پله برای نصب به فضای بیشتری نیاز دارد. ابعاد ۴۰۰ در ۴۰۰ و ۵۰۰ در ۲۵۰ سانتی متر، گزینه های مناسبی برای ابعاد محل نصب پله گرد دو محور باکس هستند.

پله گرد زیر محور

این پله یکی از سازه های خاص بوده و هیچ محدودیتی از نظر شعاع داخلی ندارد. بنابراین می توانید این پله را در فضاهای بسیار کوچک نیز اجرا کنید.
پله گرد زیر محور باید دارای پا خور مناسب باشد. به همین دلیل نیازمند اجرا در فضای مناسب با شعاع استاندارد است.

بهترین ابعاد برای اجرای پله زیر محور، ابعاد ۲۵۰ در ۲۵۰ سانتی متر می باشد. البته در ساختمان هایی که محدودیت فضا دارند، مشکلی در مورد ابعاد وجود نخواهد داشت.

حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ | البرز استپ
پله گرد زیر محور – البرز استپ

پله گرد تک کنسولی

شعاع خارجی در پله تک محور کنسولی باید ۷۰ سانتی متر یا بیشتر باشد. حداکثر عرض این پله نیز معادل ۸۵ سانتی متر  است.

پیشنهاد ویژه ما به شما عزیزان

اگر می خواهید بدانید حداقل ابعاد پله گرد چقدر است؟ به صورت رایگان با کارشناسان البرز استپ مشاوره نمایید. گروه صنعتی البرز استپ با سال ها تلاش در عرصه تولید و فروش انواع پله گرد با نازل ترین قیمت، توانسته است رضایت مشتریان محترم را جلب نماید.

 این گروه متشکل از معماران و طراحان خبره ای است که عملیات طراحی، ساخت و اجرای انواع پله گرد را با بهترین کیفیت انجام می دهند. در صورت تمایل و پس از دریافت مشاوره رایگان می توانید سفارش ساخت پله گردبا  ابعاد استاندارد راه پله گرد مطابق با سلیقه و خواست خود را به طراحان البرز استپ بسپارید.

از همراهی شما سروران گرامی سپاس گزاریم
تحریریه البرز استپ

راه های ارتباطی ما

مشاوره سریع:  ۰۹۱۲۵۲۶۶۳۹۱

تلفن کارخانه: ۳۲۷۱۴۳۱۴-۰۲۶

آدرس : استان البرز ، کرج ، میدان استاندارد ، بلوار کامیون داران ، مجتمع صنعتی البرز ، نارون ۸ ، کارگاه صنعتی البرز استپ

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =