فضای مورد نیاز برای پله گرد | البرز استپ

آشنایی با فضای مورد نیاز برای پله گرد _ البرز استپ


آشنایی با فضای مورد نیاز برای پله گرد | البرز استپ

همانطور که می دانید فضای مورد نیاز برای پله گرد کمتر از دیگر انواع پله های دوبلکس است. اما در زمان طراحی حداقل هایی وجود دارد که در صورت رعایت نشدن آن ها، امنیت سازه کاهش خواهد یافت.
این استانداردهای حداقلی امنیت نسبی پله گرد را برای واحدهای تجاری و واحد مسکونی کوچک فراهم می کند اما در صورتی که فضای کافی برای نصب پله گرد وجود داشته باشد؛ بهتر است که حداقل‌ ها را افزایش داده و سازه ای امن با طول عمر بالا طراحی شده و ساخته شود.

البرز استپ به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های تولید و پخش انواع پله دوبلکس این آمادگی را دارد که پله های گرد مناسب برای فضاهای کوچک و بزرگ را طراحی کرده و بعد از تایید بسازد.
مراحل نصب و اجرای پله ها نیز توسط کارشناسان این مجموعه انجام خواهد گرفت. ما در این مقاله تلاش داریم ویژگی های پله گرد و حداقل های مورد نیاز برای نصب این سازه را بررسی نماییم.

جهت مطالعه مقاله ذیل، دقایقی با ما همراه باشید

 

ابعاد فضای مورد نیاز برای پله گرد

فضای مورد نیاز برای پله گرد حداقل نیم متر مربع است. این فضا در واحدهای تجاری بسیار کوچک مورد نظر است. همانطور که می دانید ارزش مادی یک فضای تجاری بسیار بالا است و نمی توان برای ساخت پله دوبلکس فضای زیادی صرف نمود.
از این رو بهترین گزینه برای دسترسی به طبقه بالا استفاده از پله گرد است. این مدل پله گرد کوچک دارای پیچ زیادی است و از این رو امنیت کمی دارد؛ اما هزینه ساخت آن کم بوده و فضای کمی را اشغال می کند.

ارتفاع پله گرد

بالا و پایین رفتن از پله ها با ارتفاع زیاد، باعث کمر درد و زانودرد خواهد شد. از این رو رعایت استانداردهای لازم اهمیت بسیار زیادی دارد. ۱۶ الی ۲۰ سانتی متر استانداردترین ابعاد برای ارتفاع یک پله است.
این ارتفاع به شکلی است که افراد در زمان حرکت روی پله به هیچ عنوان فشاری روی زانوی خود احساس نمی کنند. البته لازم به ذکر است که این ارتفاع برای پله هایی که کمتر مورد استفاده هستند می تواند بیشتر باشد.
برای مثال برای دسترسی به انبار یا موتورخانه می توان از پله هایی با ارتفاع بیشتر نیز استفاده نمود.

فضای مورد نیاز برای پله گرد | البرز استپ
ابعاد فضای مورد نیاز برای پله گرد وارتفاع پله

ابعاد استاندارد برای کف پله

این فاکتور به دو عامل بستگی دارد کف طول پا و طول قدم. به صورت نرمال طول کف پای یک انسان ۳۰ سانتی متر اندازه گیری شده است.
از این رو کف پله در کمترین میزان باید ۳۰ سانتی متر به انضمام ۲ سانتی متر طول دماغه باید حدود ۳۲ سانتی متر در نظر گرفته شود.

طبق استانداردهای موجود برای حرکت راحت روی پله ها فرمول زیر باید در مورد هر پله برقرار باشد.
ارتفاع پله + اندازه کف پله = ۶۳ تا ۶۵ سانتی متر

طول پله گرد

یکی دیگر از فاکتورهای فضای مورد نیاز برای پله گرد طول پله است. این فاکتور در ابتدا به میزان فضای در نظر گرفته شده برای ساخت پله بستگی دارد. اما اگر محدودیتی در استفاده از فضا وجود نداشته باشد؛ فاکتور مورد نظر میزان رفت و آمد افرادی روی پله ها است.
بدیهی است که پله گرد نصب شده در یک سالن سینما نسبت به پله گرد نصب شده در یک ویلا باید طول بیشتری داشته باشد. چرا که به صورت مرتب افرادی در آن بالا و همزمان پایین می آیند. اگر طول پله کم باشد امکان رفت و آمد روان در سالن امکان پذیر نخواهد شد.
برای مکان هایی که یک نفر در آن رفت و آمد می کند طول پله می تواند ۶۰ سانتی متر باشد. برای مکان هایی که رفت و آمد دو نفر به صورت همزمان محتمل است حداقل طول ۱۰۰ سانتی متر نیاز خواهد بود.

انواع پله گرد و فضای مورد نیاز برای آن

با اینکه ما در قسمت بالا به بررسی استانداردهای حداقلی در مورد فضای مورد نیاز برای پله گرد بحث شد. اما با تمام تفاسیر این مدل پله گرد است که تعیین کننده میزان فضای مورد نیاز برای نصب خواهد بود. در ادامه بیشتر با انواع مدل ها جهت نصب آشنا خواهیم شد:

پله دو گرد و یک پاگرد

این مدل پله گرد رایج ترین نوع پله برای اتصال دو طبقه از ساختمان است. برای طراحی این مدل نیاز است که یک مستطیل ۵ ×۱۰ متر را در نظر بگیرید. این در صورتی است که ارتفاع ساختمان از ۲۰.۳ متر بیشتر نشود.

پله گرد بدون پاگرد

این نوع پله گرد بیشتر در مراکز تجاری و منازل مسکونی که کوچک هستند استفاده می شود. در این مدل پاگردی وجود ندارد. از این رو در طراحی آن از مثلث کمک گرفته می شود.
در کمترین حالت فضای مورد نیاز بدون پاگرد ۲۵ سانتی متر است. دقت داشته باشید این پله با این حداقل امنیت کمی خواهد داشت و اگر این فضا را به نیم متر نزدیک کنیم؛ به استاندارهای پله گرد نزدیک خواهیم شد.

پله گرد تک محور کنسولی

این مدل پله گرد از انواع معلق است و از یک طرف به دیوار متصل می شود. شعاع داخلی دایره ای که برای این مدل در نظر گرفته می شود حدود ۸۰ سانتی متر است. به عبارتی یک مربع با طول ضلع ۱ متر و ۶۰ سانتی متر از فضای شما اشغال خواهد شد.

پله گرد دو محور باکس

پله لوکس گرد بدون اتصال به دیوار نصب می شود و از هر دو طرف دارای نرده خواهد بود. فضای مورد نیاز برای پله گرد دو محور باکس یک مربع ۴×۴ متر خواهد بود. البته می توان یک فضای مستطیلی با طول ۲.۵×۵ متر نیز در نظر گرفت.

فضای مورد نیاز برای پله گرد | البرز استپ
انواع راه پله گرد و فضای مورد نیاز

پیشنهاد ما به شما سروران گرامی

در این مقاله به استانداردهای لازم جهت فضای مورد نیاز برای پله گرد پرداختیم. در ادامه پر کاربرد ترین پله های گرد را نام برده و فضای مورد نیاز جهت نصب آن ها را بررسی نمودیم.
یکی از مهم ترین ویژگی های پله گرد عدم نیاز به فضای زیاد جهت نصب است. به طوری که البرز استپ این توانایی را دارد که پله گرد را در یک مربع نیم متر در نیم متر پیاده سازی نماید. هر چه پله لوکس تر و ایمن تر باشد؛ فضای بیشتری را برای نصب نیاز خواهد داشت.

در صورت تمایل به سفارش این محصول می توانید از مسیرهای ارتباطی نام برده شده با کارشناسان شرکت البرز استپ تماس حاصل فرمائید.

از همراهی شما سروران گرامی سپاس گزاریم
تحریریه البرز استپ

راه های ارتباطی ما

مشاوره سریع:  ۰۹۱۲۵۲۶۶۳۹۱

تلفن کارخانه: ۳۲۷۱۴۳۱۴-۰۲۶

آدرس : استان البرز ، کرج ، میدان استاندارد ، بلوار کامیون داران ، مجتمع صنعتی البرز ، نارون ۸ ، کارگاه صنعتی البرز استپ

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 1 =