نحوه ساخت پله گرد فلزی | البرز استپ

نحوه ساخت پله گرد فلزی با البرز استپ


آشنایی با نحوه ساخت پله گرد فلزی | البرز استپ

در طراحی دکوراسیون منازل، ویلاها، رستوران ها و فروشگاه های دوبلکس، پله گرد فلزی جایگاه ویژه ای دارد. نحوه ساخت پله گرد فلزی از آنجایی برای همه جذاب است که این پله، فضای کمی از محیط را اشغال می کند. از طرفی زیبایی بسیار زیادی به محیط می بخشد و به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین نوع پله دوبلکس، مخصوصا در محیط های اداری و تجاری است.
ما در این مقاله تلاش داریم یک الگوی کلی از نحوه ساخت این پله ارائه دهیم. پس اگر تمایل به ساخت این محصول دارید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

لطفا اندک زمانی جهت مطالعه مطلب ذیل با ما همراه باشید

مراحل ساخت پله گرد فلزی

نحوه ساخت پله گرد فلزی در چند مرحله انجام می گیرد. هر کدام از این مراحل به خودی خود مهم بوده و باید زمان و دقت کافی در انجام آن داشته باشید:

بررسی نقشه ساختمان و تعیین مکان مناسب جهت ساخت پله

در این مرحله شما باید نقشه ساختمان را بررسی کرده و محل نصب پله دوبلکس را بررسی کنید. بهتر است این کار توسط یک اتوکد کار انجام گیرد. اتوکد کار با بررسی فضای مورد نیاز جهت نصب پله، از برنامه اتوکد استفاده کرده و یک دایره به قطر ۳ متر و به تعداد مشخص می کشد.
مهندس ارتفاع دو ساختمان از هم را محاسبه کرده و عدد مربوطه را به ۱۸ یا نهایت ۱۹ تقسیم می کند تا ارتفاع پله های مشخص شود. تعداد پله و ارتفاع آن باید با استانداردهای ساخت پله تطابق داشته باشد به طوری که ارتفاع آن نه خیلی کوتاه باشد و نه خیلی بلند.

آشنایی با نحوه ساخت پله گرد فلزی | البرز استپ
بررسی نقشه ساختمان و تعیین مکان مناسب جهت ساخت پله

به دست آوردن اندازه کف هر پله

در این مرحله از نحوه ساخت پله گرد فلزی برای به دست آوردن اندازه هر کف پله باید ابتدا استانداردهای رایج را بدانید. در این استانداردها آماده است که پیچ حداقل عرض استاندارد کف حدود ۶۶ سانتی است.
به این شکل یک نفر انسان معمولی می تواند از پله ها بالا و پایین برود. در صورتی که فضای بیشتری داشتید می توانید این میزان را بیشتر نمایید. اندازه کف در قسمت بیرونی جایی که به محور وصل می شود حداقل ۳۸ سانتی متر است.
به عبارتی ذوزنقه ای که عرض یک طرف آن حداقل ۶۶ و ضلع روبروی آن ۳۸ سانتی متر باشد. محلی که پا روی آن قرار می گیرد که به اصطلاح به آن پا خور گرفته می شود ۲۰ سانتی متر است. این استاندارد به این توجه دارد که به صورت متوسط طول پای انسان ۳۰ سانتی متر است و این میزان بیشتر از نیمی از کف پای انسان است.

محاسبه ارتفاع پله ها

قبلا مختصری درباره نحوه محاسبه ارتفاع پله ها صحبت شد اما طبق استانداردهای ایمنی سازی ساختمان ها، پله گرد نباید ارتفاعی کمتر از ۱۵ سانتی متر داشته باشند و بهترین سایز برای ساخت این نوع پله همان ۱۵ سانتی متر است.
البته این میزان نباید بیشتر از ۲۴ سانتی متر باشد؛ چرا که بالا رفتن از این میزان بسیار سخت خواهد بود. طبق استاندارد فاصله اولین پله تا آخرید آن نباید کمتر از ۲ متر باشد. این فاصله را از کف اولین پله تا سطح آخرین پله اندازه گیری می کنند.

طراحی و اندازه گیری نرده در پله گرد

از آنجایی که راه پله های گرد در مسیر بالا و پایین آمدن دارای پیچ چرخشی کامل هستند نیاز است که نرده مناسبی برای افزایش ایمنی در آن نصب شود. مخصوصا در مواردی که فضای کمی برای نصب پله وجود دارد و عرض پله ها از حداقل های پیروی می کند.
نرده در نحوه ساخت پله گرد فلزی به این جهت الزامی است که به جهت حفظ تعادل و به عنوان یک تکیه گاه عمل می کند و باید استحکام کافی برای تحمل وزن انسان را داشته باشد. ارتفاع این نرده باید چیزی حدود ۸۶ تا ۹۶ سانتی باشد. فاصله هر نرده از دیگری حدود ۱۰ سانتی متر است و بهتر شکل آن دایره ای باشد.

 بررسی نیاز به پاگرد

این شکل پله اغلب نیاز به پاگرد ندارد؛ اما اگر قرار است طبقات زیادی به یکدیگر متصل شوند نیاز است که یک پاگرد برای آن طراحی شود. اما اگر تنها دو طبقه ساختمان به هم متصل می شوند، نیازی به پاگرد نخواهد بود. برای طراحی پاگرد باید فضای کافی برای گردش ایجاد شود.

پیاده سازی نقشه پله گرد روی

در بررسی نحوه ساخت پله گرد فلزی مهم ترین مرحله مربوط به پیاده سازی نقشه ها روی ورق های فلزی و نرده ها است. نقشه های به دست آمده به کمک دستگاه پلاسما یا CNC برش داده می شود. نرده ها و لوله های برش داده شده به کمک دستگاه جوشکاری به یکدیگر متصل می شود. حال نوبت به پیاده سازی شاسی پله است.
همان طور که می دانید شاسی تمامی قطعات را یکجا جمع کرده و وزن اصلی سازه روی آن سوار می شود. از این رو استحکام این شاسی تاثیر بسیار زیادی در استحکام و ایمنی سازه خواهد داشت.
بعد از نصب شاسی به زمین و اتصال آن به دیوار و هر آنچه باید انجام شود؛ ورق هایی که به عنوان پله برش داده شده اند به شاسی جوشکاری می شود. این مراحل همگی با دقت بسیار بالایی در البرز استپ انجام می شود و مهندسی تمام تلاش خود را دارند که سازه طراحی شده از استانداردهای مهندسی پیروی نماید.

نحوه ساخت پله گرد فلزی | البرز استپ
پیاده سازی نقشه پله گرد روی

نصب چوب و شیشه روی پله ها

با توجه به این که تمامی مراحل یاد شده در زمان سفت کاری انجام می شود. باید برای نصب چوب و شیشه روی پله ها و زیباسازی آن تا انتهای ساخت پروژه منتظر بمانید. در آخر با توجه به دکوراسیون، رنگ بندی و صلاح دید بهترین متریال روی پله ها سوار شده و کار به اتمام می رسد.

پیشنهاد ما به شما عزیزان

در این مقاله به بررسی نحوه ساخت پله گرد فلزی پرداختیم. این سازه بسیار زیبا و با فضای کم جزء پله های دوبلکس است. اغلب از آن در مکان های تجاری و اداری استفاده می شود. در صورت تمایل به داشتن چنین نوع پله دوبلکسی و قیمت پله گرد می توانید با مسیرهای ارتباطی نام برده شده در انتهای مقاله، با کارشناسان ما در البرز استپ تماس حاصل نمایید.
از همراهی شما سروران گرامی سپاس گزاریم
تحریریه البرز استپ

راه های ارتباطی ما

مشاوره سریع:  ۰۹۱۲۵۲۶۶۳۹۱

تلفن کارخانه: ۳۲۷۱۴۳۱۴-۰۲۶

آدرس : استان البرز ، کرج ، میدان استاندارد ، بلوار کامیون داران ، مجتمع صنعتی البرز ، نارون ۸ ، کارگاه صنعتی البرز استپ

۵/۵ - (۴ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + هجده =